Minden második várandós nő panaszkodik a hát alsó részén és a medencénél érzett fájdalomra. Ezek a „derék-medencetáji” fájdalmak a terhesség miatti fiziológiai változásokkal függenek össze. Enyhék, de zavarják a mindennapi tevékenységeket és a pihenést.
Még nem sikerült teljesen feltárni a várandósság alatt a medencét, a csípőt, a szeméremcsontot és a hát alsó részét érintő fájdalmak pontos mechanizmusát. Azt mindenesetre tudjuk mostanra, hogy a várandósság különböző tényezői játszanak szerepet benne:
Ezek az egyénenként eltérő intenzitású fájdalmak álló helyzetben, erőkifejtés hatására, járás közben és a törzs elfordításakor erősödhetnek. Akadályozhatják a mindennapi tevékenységeket és zavarhatják az alvást. Az esetek többségében a szülést követő hónapokban eltűnnek, de az esetek 7%-ában továbbra is fennmaradnak.
E fájdalmak enyhítésére a pihenést javasolják és kizárólag paracetamol szedését (a várandósság során számos fájdalomcsillapító és gyulladásgátló gyógyszer ellenjavallott). Hetente néhány napon és naponta pár órán át hordott rugalmas derék- és hastámasztó övvel csökkenthetők a hát alsó részén és a medencében jelentkező fájdalmak, főként járás közben és álló helyzetben, valamint javítható a mindennapi tevékenységekre való képesség.
Ha nincs ellenjavallat, egyes nőknek segíthet a vízi torna, a súlygyarapodás kontrollálása, illetve az akupunktúra is.
Források:
Timsit M-A : Grossesse et douleurs rhumatologiques lombaires basses et de la ceinture pelvienne. Gynécologie Obstétrique & Fertilité, 2004, vol.32, pp. 420-426.
Battu C : Quels antalgiques pour soulager les lombalgies au cours de la grossesse ? vol. 54, n° 550, nov. 2015, pp 16-18.
Gutke A et al. : Treatments for pregnancy-related lumbopelvic pain : a systematic review of physiotherapy modalities. Acta Obs Gynecol Scand. 2015 ; 95 :1156-1167.
Hall H et al.: The effectiveness of complementary manual therapies for pregnancy-related back and pelvic pain. A systematic review with meta-analysis. Medicine 95:38, 2016.