Az ilyen típusú sérülések fokozatosan alakulnak ki, amikor egy adott sportmozgás olyan gyakran ismétlődik, hogy a testrészeknek nincs elég idejük az edzések közötti regenerációra. Manapság a fiatalok körében egyre gyakoribb, hogy kizárólag egyféle sportot űznek, nem ritkán egyszerre több csapatban is. (Ismerősen hangzik?) Ilyenkor a sportoló folyamatosan ugyanazokat az izomcsoportokat használja, ugyanolyan terhelést helyezve a test bizonyos területeire hosszú időn keresztül. Ez izom egyensúlytalanságot okozhat, amely a túlzott mértékű edzéssel és elégtelen pihenéssel kombinálva túlterheléses sérülésekhez vezethet.
A túlterhelés és a túlhasználat következtében szöveti sérülés alakulhat ki, amely gyulladással és fájdalommal jár. Gyakran ilyenkor az elegendő pihenés, regenerálódás helyett az edzést folytatva még több terhelés nehezedik az adott testtájra.
Sok esetben az ilyen sérüléseket nem kezdik el időben kezelni, mert kezdetben a fájdalom csak terhelés után jelentkezik, majd később terhelés közben is, de nincs hatással a teljesítőképességre. Legtöbbször csak az állandó fájdalom és a teljesítőképesség romlása után tesznek lépéseket.
Az ilyen típusú sérülések főleg a kar, térd, boka, láb és sarok tájékát érintik, pl. fáradásos törések, íngyulladások, porcleválás. A fiatal korosztályban leginkább előforduló túlterhelés okozta sérülések testtájak szerint:
A túlterheléses sportsérüléseket komolyan kell venni, hiszen hosszútávú következményei a sportban való részvétel csökkenése, majd pedig funkcióvesztés és krónikus fájdalom. Mivel az ilyen sérülések diagnózisa és kezelése meglehetősen bonyolult, a sportsebészet számára is kihívást jelentenek.
A fiatal korosztály, főként a 8 és 15 év közöttiek nagyobb veszélynek van kitéve, mivel a szervezetük még fejlődésben van. Olyan sérüléseket szenvedhetnek, amelyek befolyásolják a növekedést és hosszútávú egészségügyi problémákhoz vezethetnek. Ezek kihathatnak a csontokra, ínszalagokra, inakra, és növekedési zónákra.
A gyerekkori egyenetlen növekedés még érzékenyebbé teszi a fiatal sportolókat az izmok, inak és növekedési zónák sérüléseire. A növekedési zónák a porclemezek területei, ahol a csontosodás történik. Mivel ezek gyengébbek, mint a környező ínszalagok és inak, az ismétlődő terhelés hatására könnyen megsérülhetnek és zavart okozhatnak a csont növekedésében.
Legfontosabb a gyógyulási folyamat támogatása és az ok kezelése. Helyezzük a hangsúlyt az aktivitás és terhelés csökkentésére, változtatására. Fontos a pihenés biztosítása, de nem javasolt a mozgás teljes felfüggesztése. Leginkább célravezető ilyenkor a gyógytorna és a fokozatos terhelés, az adott testrészt védő eszközök használata mellett. Műtéti kezelés csak 3-6 hónapi sikertelen konzervatív kezelés után javasolt.
Fektessünk hangsúlyt a megfelelő védőeszközök, sportfelszerelések, sportszerek használatára! Elsődleges továbbá az edző szerepe, ezért válasszunk tapasztalt és felelősségtudatos edzőt. Nem árt, ha a sportoló elegendő önismerettel rendelkezik és jelentős befolyásoló tényezők a fizikális faktorok (testalkat, egészség, fizikai állapot, gyakorlottság) valamint a pszichológiai faktorok (stressztűrés, kockázatvállalás) is.
________________________________________________
Figyelem! Tanácsaink az orvosi vizsgálatot nem helyettesítik.