A hideg időjárás beköszöntével sokan kénytelenek szembesülni végtagjaik extrém lehűlésével. Ez nem csak kellemetlen érzés, hanem különböző betegségeket is jelezhet. Szinte mindenki megtapasztalta már a fagyos kezek-lábak érzetét, amely valakinél egész évben jellemző, de a téli időszakban felerősödik. A következő praktikákat ajánljuk, hogy végtagjaid hőmérséklete ne a béka hátsó fertályáéhoz hasonlítson!
Vegyél meleg vagy fokozatosan melegített lábfürdőt, amelyhez illóolajokat is bátran adhatsz: a fahéjnak, a ciprusnak és a rozmaringnak remek keringésfokozó hatása van. Váltogathatod hideggel is, így még jobb hatást érhetsz el. A hideg-meleg lábfürdőt mindig hideggel fejezd be és élvezd a felfrissült vérkeringés nyújtotta üde, meleg érzést a lábakban. Ha nem szeretsz ücsörögni, próbálkozhatsz hideg víz taposásával a fürdőkádban, amely szintén jó hatással van a keringésre.
A téli hónapok egyébként is ideálisak a begubózásra esténként forró teát kortyolgatva. Helyettesítsd megszokott teádat olyan gyógyteákkal, amelyek segítik felmelegíteni testedet. A gyömbér, hársfa, galagonya, egérfarkfű, rozmaring, páfrányfenyő (ginkgo) mind gazdagok flavonoidokban, erősítik az érfalakat, fokozzák a vérkeringést. Tájékozódj, hogyan érdemes elkészíteni őket (főzet, forrázat, hideg áztatás, stb.), hogy a maximális hatást érd el velük.
Részesítsd előnyben a finomítatlan növényi olajokat vagy a vajat a transzzsírsavakkal (margarinnal és feldolgozott élelmiszerekkel) szemben. Bánj csínján a zsíros, sült ételekkel, valamint növeld az omega-3 zsírsav bevitelét: fogyassz olajos halakat hetente kétszer (lazac, makréla, hering, pisztráng, szardínia), vagy halolajokat. Ezekkel sokat tehetsz az egészséges nyirok- és vérkeringésért. Vegetáriánusoknak ajánlottak az alfa-linolénsav tartalmú ételek, úgymint dió, szója, tofu, zöld zöldségek, lenmagolaj, repceolaj, extra szűz olívaolaj. Ez egy omega-3 zsírsav, amely megtalálható magvakban, csonthéjasokban és növényi olajokban.
Érdemes odafigyelni a megfelelő fűszerek kiválasztására is. A cayanne bors vagy paprika ismert erőteljes „fűtő” hatásáról, vagyis melegségérzetet idéz elő a testünkben, fokozza a vérkeringést és szabályozza a véráramlást, különösen a perifériás erekben. Étkezéseink során helyettesítheti a sót, borsot is bizonyos ételeinkben. Hasonló hatás érhető el a gyömbérrel frissen, reszelve vagy darabokban. Továbbá a fokhagyma szinte minden háztartásban megtalálható csodaszer, ismert értisztító és immunrendszer-erősítő hatásáról, bátran használd!
A C-vitamin felszívódását a bioflavonoidok segítik, együttesen erősítik az erek és a kapillárisok falát és javítják a vérkeringést. Sok mindenben megtalálhatóak, pl. paprika, citrusfélék, csipkebogyó, áfonya, hagyma, fokhagyma, kelkáposzta, vízitorma. Az E-vitamin szintén serkenti a véráramlást, valamint megemlítendő a magnézium, amely segít az összehúzódott erek ellazításában.
Növényi kefével a lábaktól alulról felfelé kezd a dörzsölést, majd a kezektől a karok felé, mindig a szív irányába haladva egy irányba vagy körkörös mozgással. Ez nem csak a vérkeringést pezsdíti fel, hanem a nyirokkeringést is, így segíti a méreganyagok távozását.
Bizony az idegesség, szorongás, a stressz is okozhat „fagyos” tüneteket. Ha az otthoni relaxáció nehézkes, használd ki a termálfürdők és a szállodák wellness-részlegei nyújtotta lehetőségeket. Már a fűtött padlóért is hálásak lesznek hideg lábaid, a meleg víz, szauna, masszázs és egyéb kezelések pedig felmelegítik és ellazítják az egész testet. Így két legyet üthetsz egy csapásra: vérkeringésedet is javíthatod és a stresszt is elűzheted.
Ha úgy érzed, hogy fázol és lehetőséged van sportolni, tedd meg, mert alaposan felpezsdíti a vér- és nyirokkeringést, valamint a közérzeted is javítja. Ha irodában ülsz, akkor is mozgasd át kicsit a tagjaidat. A lábakat ülő helyzetben is tudod tornáztatni, végezz bokakörzéseket, emelgesd a lábat, hajlíts, nyújts és mozgasd a lábujjaidat is. Ne ülj hosszú ideig keresztbe tett lábbal, mert akadályozza a lábak vérellátását.
Triviálisnak tűnhet megemlíteni, de sokan mégsem használják ki maximálisan az öltözködés nyújtotta lehetőségeket. A zokni hiába vastag, ha túlságosan tele van vele a cipő, elvéve a lábujjak minden mozgásterét. Sokat jelent, ha sűrűn hajlítgatod, megmozgatod a lábujjaidat. Kesztyűd legyen vastag, bélelt, szélálló és hőszigetelő anyagú. A vékony érintőképernyő-kompatibilis kesztyűk helyett válasszd az egyujjas kesztyűt, ami talán kevésbé praktikus ugyan, de jobban melegen tartja a kezeket. A többrétegű kesztyű kompromisszum lehet a kettő között. Fontos melegen tartani a derekat is, amely ha fázik, kihat az egész testre, így a végtagokra is.
Ha gyorsan akarsz szabadulni a hideg érzetétől, vagy csak épp el vagy kényelmesedve a karosszékben egy fárasztó nap után, jól jöhet, ha kéznél van egy speciálisan erre a célra kifejlesztett gyógykesztyű vagy lábmelegítő. Ha az egész tested fázós, kipróbálhatod a melegítő ágybetéteket is (ügyelve a hőmérséklet megfelelő beállítására).
Valószínűleg sokak körében ez lesz a legkevésbé népszerű tanács. Ezeket nem egyszerű csökkenteni és a kávé kis mennyiségben egészséges is, viszont túlzásba ne vigyük, ugyanis összehúzza az ereket, lassítja a perifériás keringést. Ráadásul elősegíti a kortizol hormon termelődését, amely idegességet okozhat és így szintén hatással van a véráramra. Lehetőleg tömény alkoholos italokat is csak akkor fogyassz, amikor nem kényszerülsz ki a fagyos hidegbe.
A tüneteket nem kizárólag a rossz vérkeringés okozza. Egyes esetekben komolyabb betegség is állhat a háttérben, pl. Raynaud -kór, ill. -szindróma – amely során a bőr fehér, majd lilás színt vesz fel, zsibbadás kíséri és a fagyos érzet sokáig nem múlik – vagy scleroderma – egy erőteljes tünetekkel járó, komolyabb betegség. Ha sokszor kékes-fehéres színt vesznek fel a végtagjaid, vagy egyéb testrészeid, esetleg zsibbadással is jár és hosszú ideig fenn állnak a tünetek, feltétlenül fordulj orvoshoz! Ha viszont még nincs komoly baj, a fenti praktikákkal sokat tehetsz végtagjaid felmelegítéséért és komfortérzetéért. Össze is kapcsolhatod a módszereket: a téli hónapokban különösen jól esik a lazítás egy illóolajos forró fürdőben, relaxáló zene mellett gyógyteát kortyolgatva.
________________________________________________
Figyelem! Tanácsaink az orvosi vizsgálatot nem helyettesítik.
Források: http://bit.ly/2KzMwIj, http://bit.ly/2r2T6y2, http://bit.ly/2r8eX73