A térdkalács ficam egy nagyon gyakori sérülés, mely bár legtöbbször sportolók körében fordul elő, mégis bárkivel megtörténhet, hiszen a bekövetkezéséhez elegendő egyetlen rossz mozdulat. De mi is ez pontosan? És mi segíthet a rehabilitációban?
A patellaficam (térdkalács ficam) traumás eredetű sérülés, melynek következtében a térdkalács kiugrik a helyéről. Jobb esetben magától vissza is megy a helyére, de sok esetben beakad a rendellenes helyzetben. Mindkét esetben ajánlott orvoshoz fordulni ugyanis meg kell győződnünk róla, hogy nem sérültek-e az adott területen található szalagok, illetve, hogy nem törtek-e le kisebb darabok a térdkalácsból.
A megfelelő vizsgálatok után az orvos segítségével eldöntjük, hogy szükséges-e műtéti beavatkozás. Újraficamodási hajlam esetén gyakran fejlődési rendellenesség áll, ilyenkor érdemes elgondolkodnunk a műtéten.
Többféle műtéti beavatkozás létezik ennek a problémának a kezelésére. A leggyakoribb, amikor egy mélyebb vájatot vágnak a combcsontba a patella jobb illeszkedéséhez. Ezzel megelőzhetjük az újabb ficam kialakulását. A rehabilitáció a műtét után egy 6 hetes sínes rögzítést jelent, gyógytorna ebben az esetben is ajánlott.
A műtét nélküli kezelés, ha szükséges a kialakult vérömleny leszívását és 3-4 hetes fekvő gipsszel való rögzítést foglal magába. Ez idő alatt vérhígító használatát javasolhatja az orvos. Ezután egy sínes rögzítés és gyógytorna ajánlott.
A kezelések után láberősítő gyakorlatokkal javíthatunk a térdkalács stabilitásán. A térdet közvetlenül terhelő, illetve hirtelen mozdulatokat igénylő sportok kerülése ajánlott, mint például tenisz, kosárlabda.