Termálfürdő, gyógyfürdő, wellness, vízterápia… már e szavak hallatán is kellemes érzés fog el bennünket, hiszen kit ne derítene fel testileg-lelkileg egy wellness hétvége, de akár a termálfürdőben töltött egyetlen nap is. A hétköznapok hajszája után jólesik kilépni a mókuskerékből átadva magunkat a teljes ellazulásnak.
A hidroterápia áldásos hatását ismerték és alkalmazták már az ókori kultúrákban, többek között Egyiptomban, Kínában és Indiában. A termálfürdők története, pedig mint tudjuk, az ókori Római Birodalom idejére nyúlik vissza. Hazánk különösen gazdag gyógy- és termálvizekben és rendkívül kedvelt szabadidős tevékenység a fürdőzés. A vízterápiás kezeléseket jótékony hatásuk miatt egyre szélesebb körben alkalmazzák őket különböző betegségek, a stressz és a fáradtság kezelésére, rehabilitációra, edzés utáni regenerációra.
A különféle hideg és meleg vizes terápiák köztudottan jótékony hatással vannak az izmokra, a keringésre, a bőrre és a közérzetre. A vérkeringés fokozásával több oxigén és tápanyag jut el az izmokhoz, amely gyorsítja a gyógyulási folyamatokat intenzív testmozgás után.
A szauna és az azt követő merülés köztudottan pozitívan hat az immunrendszerre és az egész testre. A szaunázás már önmagában is ajánlott izomlazító és méregtelenítő hatása miatt, de ha utána belemerülünk a hideg vízbe, felfrissül a vérkeringés és gyorsul az izmok regenerációja. A szauna túl magas hőmérsékletét nem kedvelőknek vagy azt egészségügyi okokból kerülőknek inkább a tepidárium javasolt, ahol kellemes 35-40 fokban lehet relaxálni.
Egy gyógyfürdőben vagy wellness komplexumban számtalan vízterápiás és egyéb gyógymóddal, kezeléssel találkozhatunk, úgymint a Kneipp kúra, vízsugármasszázs, gőzkabin, különböző fürdők, hogy csak párat említsünk közülük. A holt tengeri sós fürdővel is sokat tehetünk az izomláz ellen, a benne található bromidnak izomlazító hatásának köszönhetően, amely vegyület számos termálvízben is megtalálható.
Sportolók körében megoszlanak a vélemények arról, hogy a váltott hőfokú fürdő vagy a hideg vizes fürdő van jobb hatással az izmokra. A hideg-meleg váltófürdő az egyik legnépszerűbb módszer edzéseket, versenyeket követően az izmok regenerációjának felgyorsítására, az izomláz, a fájdalmak, az izmok merevségének, duzzanatának enyhítésére. A hideg-meleg vizes váltófürdőt mindig meleggel kezdjük és hideggel fejezzük be az optimális hatás elérése érdekében. Sok atléta a hideg/jeges vízbe merülésre esküszik, amelynek hasonló a hatása, azonban nem mindenkinek javasolt ez a kissé drasztikus módszer. Főként akkor lehet érdemes alkalmazni, ha gyors regenerációra van szükségünk, pl. egymást követő versenyek esetében, de fontos óvatosan és fokozatosan elkezdeni. Az izmoknak át kell esniük egy regenerációs szakaszon, hogy az izomrostok edzés során létrejött mikroszakadásai újjáépüljenek, és így az izmok fejlődhessenek. Nem feltétlenül jó minden esetben ezt a folyamatot felgyorsítani, normál körülmények között ajánlott inkább kíméletesebb módszerekkel lazítani.
A súlyfürdő a test víz alatti nyújtása, amelyet elsőként Magyarországon alkalmaztak 1953-ban. Különösen jó hatással van az idősebbekre, hátproblémákban szenvedőkre, illetve az ülőmunkát végzőkre. A kezelés során gyógyvizes medencébe függesztik fel a pácienst, az egyéni problémától függően esetenként derék- vagy bokasúlyokkal. A felfüggesztés és a gyógyvíz ellazítja az izmokat, a gerinc csigolyái eltávolodnak egymástól, így nyúlik a gerincoszlop, helyére kerülnek a porckorongok. A kezelést minden esetben orvosi konzultációnak kell megelőznie.
Ha inkább aktívabb formáját választanánk a vízterápiának, az aquafitnesszel változatosságot vihetünk a megszokott edzésprogramunkba. Kiváló kardió és erősítő gyakorlatok végezhetők a medencében, hatékonyabban, mint a „szárazföldön”, hiszen víz ellenállásának köszönhetően az izmoknak erőteljesebben kell dolgozniuk. Növeli az állóképességet, a rugalmasságot, javítja a testtartást. Kortól és edzettségtől függetlenül bárkinek ajánlott ez a kíméletes mozgásforma, azoknak is, akik nem sportolnak rendszeresen, hiszen a vízben kisebb a sérülés veszélye. A víz felhajtóerejének köszönhetően az ízületek tehermentesülnek, így az ízületi bántalmakban szenvedők is végezhetik.
Rengetegféle masszázs közül választhatunk, amely kiválóan beleilleszthető egy wellness hétvégébe vagy egy termálfürdős lazító programba. A merev izmokat, izomfájdalmakat, izomlázat hatékonyan lehet kezelni masszázzsal. Oldja az izmok feszültségét, valamint nyugtatóan hat az idegrendszerre, csökkenti a stresszt és javítja a kedélyállapotot. A masszázs után azonban ne ugorjunk neki egyből az intenzív edzésnek, pihentessük izmainkat és igyunk sok vizet.
A víz, különösen a hazai gyógy- és termálvizek csodálatos lehetőséget kínálnak mindenki számára gyógyulásra, felfrissülésre és pihenésre. Természetesen komolyabb betegségeket csak hosszabb kúrákkal lehet hatékonyan orvosolni, ugyanis egy gyógyfürdő kúra csak 3 hét után fejti ki igazán a hatását. A vízterápiát jótékony hatása miatt egyre szélesebb körben alkalmazzák különböző betegségek, a stressz és a fáradtság kezelésére, rehabilitációra, és edzés utáni regenerációra. Ezzel a kellemes időtöltéssel sokat tehetünk fizikai és mentális egészségünkért.
________________________________________________
Forrás: https://bit.ly/2jO1Ulu, https://bit.ly/2zQxvwL, https://bit.ly/2Dk7LMI, https://bit.ly/2RWSkhB