A téli sportokhoz kötődő sérülések körülbelül 35%-a a térdet érinti, mivel ez a testrész van kitéve a legnagyobb igénybevételnek. A síelésnél is a térdsérülések vannak túlsúlyban, ezen belül is a belső oldalszalag sérülése, szakadása vezeti a listát. A térdszalagok szerepe a térd stabilizálása, az ízületeket érő terhelés csökkentése. Egy ugrás utáni földet érésnél a fokozott terhelés miatt ezek könnyen megsérülhetnek. A belső oldalszalag sérülése legtöbbször műtét nélkül, konzervatív kezeléssel is gyógyítható, míg az elülső keresztszalag szakadás az esetek többségében műtétet igényel. Elsődleges az orvos utasításainak követése, a pihenőidő betartása, mert kizárólag így biztosítható a lehető leggyorsabb gyógyulás. Műtét esetén hosszú pihenőidőre lehet számítani, a rehabilitáció során pedig gyógytornász segítsége és sok-sok türelem szükséges.
A sérülések veszélye nagyban függ a fizikai kondíciótól, a tapasztalattól, az életkortól, de közrejátszik a sípálya állapota is. Sílécet, síbakancsot mindig körültekintően válassz, fontos, hogy a cipő a méretednek megfelelő legyen és jól tartsa a lábat. A fáradtságból is adódhatnak sérülések, így mindig kipihenten lépj a pályára és ne hajtsd túl magad! Mindenképp tarts szünetet, ha úgy érzed megéheztél vagy elfáradtál és ne hanyagold el a bemelegítést sem közvetlenül síelés előtt.
A legtöbb esetben a balesetek, sérülések megelőzhetők megfelelő felkészüléssel. Léteznek kifejezetten síelőknek kifejlesztett tréningek, ahol szakemberek segítségével készülhetsz fel a siklásra, illetve egy sérülés után a visszatérésre. A lábizmok erősítése nagyban hozzájárul a stabilitáshoz és a koordinációhoz, de a vázizmok, a törzs izmai is nagy szerepet játszanak a mozgás kontrollálásában.
A megfelelő rögzítés különösen sérülés után, a frissen gyógyult ízület számára jelent megerősítést, védelmet és stabiliást, szükséges mértékben korlátozva annak oldalirányú és forgó mozgását. Ezek a mozgások a leggyakoribb okai a térd sérüléseinek. A megfelelő térdrögzítők jelentősen lecsökkentik ezek veszélyeit.
Azáltal, hogy melegen tartja az ízületet, egy térdvédő élénkíti a vérkeringést és növeli a rugalmasságot is, ezzel csökkentve az újabb sérülés veszélyét, ilyenek például a neoprén anyagú rögzítők.
Minden fejben dől el? – Abban az esetben, ha nem vagy elég magabiztos, vagy egy frissen gyógyult sérülés után készülsz újra lécre állni, a rögzítő megadja a plusz megerősítést, nem csak fizikailag, hanem fejben is. Ennek köszönhetően csökken a sérüléstől való félelem és növekszik a biztonságérzet.
Egyre elterjedtebb a rögzítők használata sérülések megelőzésére is, melyek akár a síöltözet alatt kényelmesen viselve segítik a mozgásodat.
Mindenképp győződj meg róla sérülést követően, egy szakemberrel történt konzultáció során, hogy biztosan készen áll-e a térdízület az újabb fizikai megterhelésre, mert később meglehet a böjtje, ha idő előtt térsz vissza a lejtőkre. Érdemes kicsit türelmesnek lenni, mert egy újabb sérülés esetén még több ideig nélkülözheted a léceket.
Ha megfelelően felkészültél a síelésre és úgy érzed, egy rögzítő hozzájárulna ahhoz, hogy felhőtlenül élvezd a siklást és ezáltal a téli vakációt, akkor hatalmas választék áll rendelkezésre.
Egy sportoláshoz használt térdrögzítő lehet funkcionális és profilaktikus. A profilaktikus megelőzésre szolgál, a funkcionális pedig sérülések után nyújt megfelelő támasztékot a térdízületnek. Megelőzésre a könnyű, rugalmas térdrögzítőket ajánljuk, korábbi sérülés után viszont a különböző oldaltámaszos ortézisek tesznek jó szolgálatot. Erről szintén érdemes szakorvosod/gyógytornászod véleményét kikérni, mert ők tudják megmondani mennyire és milyen intenzitással terhelheted a térdedet.
Egyes esetekben személyre szabott darabra lehet szükséged, hogy ne kelljen lemondanod a síelés öröméről. Ebben az esetben a kifejezetten saját méreteidre készített rögzítőket javasoljuk, melyhez műszerész szakember tud segítséget nyújtani.
________________________________________________
Figyelem! Tanácsaink az orvosi vizsgálatot nem helyettesítik.
Forrás: http://bit.ly/2vhuwyK, http://bit.ly/37d4qu5, http://bit.ly/2UEKRbu, http://bit.ly/2OIgPQ8