A jégkorcsolyázás napjainkban az egyik legkedveltebb téli sport és szórakozás, mely jól átmozgatja a lábak és a fenék izmait, felpezsdíti a vérkeringést és erősíti az immunrendszert. Emellett fejleszti az egyensúlyérzéket és az állóképességet, valamint kalóriát is égethetünk vele. De talán ami a legfontosabb, kikapcsolódunk közben. Az alábbiakban megtudhatod, mire kell ügyelni a kényelem és a biztonság érdekében és hogyan teheted még élvezetesebbé a jégen siklást.
Ha unod az egyhangú műjégpályákat és nem félsz a tavakra merészkedni, egészen különleges, természetközeli élményben lesz részed. Hazánkban a tavon korcsolyázásra kevesebb lehetőség nyílik, mint a tőlünk északabbra fekvő országokban, de kijelölt részeket találunk a pl. a Balaton, a Velencei-tó, az Omszki-tó jegén, az időjárástól függően bizonyos időszakokban. Általánosságban kijelenthető, hogy a jégkorcsolyázás jól befagyott tavon biztonságos tevékenység. Természetesen csak a kijelölt, hótól megtisztított helyeken, ahol a jég vastagságát, minőségét rendszeresen ellenőrzik. Legalább 10-12 cm vastag jég szükséges a korcsolyázáshoz (fél méteres vastagság esetén akár autóval is lehetne közlekedni a befagyott tavon). Mindazonáltal légy óvatos és tarts be néhány szabályt!
Soha ne menj egyedül! – Ha beszakadna a jég, vagy más baleset érne, legyen melletted valaki, aki segíteni tud, illetve segítséget tud hívni.
Mindig legyen nálad megfelelő felszerelés! – Ice awls: egy pár hegyes szerszám (ár), amivel megkapaszkodhatsz a jégen beszakadás esetén. Ezt a nyakadba is akaszthatod és baleset esetén életmentő lehet. Az eszköz külföldön sportfelszerelést árusító üzletekben kapható, ahol a használatát is elmagyarázzák. Magyarországon még nem annyira elterjedt, de interneten keresztül beszerezhető.
Bízz az ösztöneidben! – A tapasztalt korcsolyázók már a hangja alapján tudják, ha a jég nem biztonságos. Ha kezdő vagy és gyanús hangokat hallasz, vagy bármilyen okból nem vagy biztos a dolgodban, inkább fordulj vissza és maradj a biztonságos részeken.
Műjégpálya terén hatalmas a választék. Az országban közel 70 jégpálya található, ebből 31 Budapesten és környékén. Itt tudsz böngészni az országos korcsolya- és műjégpályák között: http://bit.ly/2Ldjbnp. Ezek között ingyenesek is találhatóak és egészen különlegesek is. Ha egy kis változatosságra vágysz, próbáld ki a varázslatos labirintusszerű, kanyargós utakból álló pályákat – ilyen a bécsi Városháza előtti téren kialakított „Jégálom”, de ha nem akarsz annyira messzire menni, kipróbálhatod a megújult csepeli jégfolyosós pályát is.
Ha már kezd egyhangúvá válni a jégkorcsolyázás, dobd fel néhány játékötlettel! Főleg a gyerekek fogják élvezni, de családosan, baráti társasággal korcsolyázva is játszhatók ezek az egyszerű játékok, amelyekhez nem kell sok előképzettség és gyorsan bele lehet jönni.
Természetesen a profibbak ezeket tovább is fejleszthetik egy kis fantáziával, illetve haladóbb szintű játékokkal is megpróbálkozhatnak. A cél, hogy kellemes időtöltést jelentsen mindenki számára, szem előtt tartva a biztonságot. Ha pedig elméletben már felkészültél és kiválasztottad a számodra szimpatikus helyet, nincs más hátha, irány a jégpálya!
________________________________________________
Források: http://bit.ly/2PBveeR, http://bit.ly/2QPTmij, http://bit.ly/2C7d9lf