Az összes sérülés 15%-át kitevő bokasérülések minden évben komoly egészségügyi problémát jelentenek a sportolók körében. Gyógytornász is gyakran vesz részt a bokasérülések kezelésében. A leggyakoribb ok az elesés vagy a megbotlás, azaz gyakran egy váratlan pillanatban, figyelmetlenségből következik be.
Gyógyulás
Az immobilizálást (a boka teljes mozdulatlanná tételét) általában nem ajánlják, ha mégis, akkor a sérülés után maximum tíz napig javasolják. Ezt követően a funkcionális helyreállítás ajánlott. A boka megtámasztása egy rögzítő segítségével enyhítheti a fájdalmat és csökkentheti az ödéma kockázatát.
Újrakezdés
A boka megtámasztása (kineziológiai tapasszal és/vagy rögzítővel) a boka sérülése után 4-6 hétig ajánlott. Ezzel a támasztékkal a sérült boka biztonságos és védett módon terhelhető. Ezenkívül gyógytorna terápia is ajánlott a gyorsabb funkcionális helyreállítás érdekében. Tudományosan bizonyított, hogy a boka megtámasztása felgyorsítja a tevékenységekhez való visszatérést.
Megelőzés
A szisztematikus áttekintés azt mutatja, hogy a testgyakorlat csökkenti a bokasérülés megismétlődésének kockázatát. A boka megtámasztása mind az első sérülés, mind a kiújulás megelőzésében hatékony. A megelőző intézkedések rengeteg egészségügyi költséget takaríthatnak meg. Úgy tűnik, hogy a bokatámasz használata sport közben csökkenti a visszatérő sérülések kockázatát. Tanácsos a bokarögzítő használata a sérülést követő 6-12 hónapban.
A rögzítők és a kineziológiai tapaszok hatékonyságát az újrakezdésben és a megelőzésben számos tanulmány kimutatta, de melyik típusú boka támaszték a leghatékonyabb?
A tudományos kutatások azt mutatják, hogy a rögzítő használata jobb eredményeket eredményez a kineziológiai tapaszokhoz képest. A rögzítővel történő kezelés költségei egy év alatt, a sérülés után, alacsonyabbnak tűnnek, mint a kineziológiai tapaszokkal történő kezelés költségei. Ennek oka elsősorban az, hogy a rögzítővel történő kezelés lehetővé teszi az emberek számára, hogy gyorsabban visszatérjenek tevékenységeikhez. A fél-merev bokarögzítő tűnik a legköltséghatékonyabb megoldásnak.
A félmerev rögzítő a legjobb a bokasérülések megelőzésében. Ellenőrzött vizsgálat kimutatta, hogy a bokarögzítő nagyobb stabilitást biztosít, mint a kineziológiai tapasz. A rögzítő költséghatékonyabb is, mint a kineziológiai tapasz egy vagy több sportszezon során.
________________________________________________
Figyelem! Tanácsaink az orvosi vizsgálatot nem helyettesítik.
Források:
1. H. van der Does, „Bokasérülések adatai 2017”, VeiligheidNL, Amszterdam, 2019
2. G. Vuurberg, A. Hoorntje, L. Wink, B. van der Doelen, M. van den Bekerom, R. Dekker, N. van Dijk, R. Krips, M. Loogman, M. Riddirkhof, F. Smithuis , S. Stufkens, E. Verhagen, R. de Bie és G. Kerkhoffs: „A boka ficamának diagnosztizálása, kezelése és megelőzése: a bizonyítékokon alapuló klinikai irányelv frissítése”, Journal of Sport Medicine, vol. 2018, sz. 52. o. 2018. 15.
3. C. Doherty, C. Bleakley, E. Delahunt és S. Holden: "A boka akut és visszatérő ficamának kezelése és megelőzése: meta-analízissel végzett szisztematikus szemle áttekintése" Journal of Sport Medicine, vol. 2017. sz. 51. o. 2016. 17.
4. R. Bellows és C. Wong: „A rögzítő és egyensúly edzés hatása a boka megrándulásának gyakoriságára a sportolók körében: Szisztematikus áttekintés metaanalízissel.” The International Journal of Sports Physotherapy, vol. 2018, 13. szám, o. 2018. 10.
5. Kemler E., M. Krist, I. van de Port, A. Hoes, G. de Wit és F. Backx: „A nem merev bokarögzítő gazdaságossági értékelése a kineziológiai tapaszhoz képest akut laterális bokaszalag ficamokban”. Clinical research on foot & ankle, vol. 2016, no. 4, p. 8, 2016.
6. F. Fatoye és C. Haigh: „A félmerev bokarögzítő költséghatékonysága a munkába való visszatérés megkönnyítése érdekében az első akut boka ficamok után.” Journal of Clinical nursing, vol.2016, 2016. sz. 25. szám.
7. E. Hall, J. Simon és C. Docherty: „Bokarögzítő és kineziológiai tapasz alkalmazása a mozgásterjedelem és a sebesség csökkentésére inverziós pertubálás közben járás során.” Journal of athletic training, vol. 2016, sz. 51. o. 2016. április 8.
8. T. Mickel, C. Bottoni, G. Tsuji, K. Chang, L. Baum és K. Tokushige: Profilaktikus merevítés és kineziológiai tapaszozás a boka ficamának megelőzésére középiskolai sportolóknál: prospektív, randomizált vizsgálat Journal of Foot & Ankle Surgery, vol. 2006, 45. szám, p. 2006. 7.