Annak ellenére, hogy sok ember teljesen felhőtlenül élvezheti a vakációját, sajnos számolnunk kell azzal is, hogy a téli sportokat űzők sokkal nagyobb veszélynek teszik ki magukat a tengerparton nyaralókkal ellentétben. A leggyakoribb sérülések a fejet, térdet, vállat, gerincet és hüvelykujjat érintik.
A lejtőn lelógó faágak, ütközés más síelőkkel vagy a kemény talaj nagyban hozzájárulhat a fejsérülések elszenvedéséhez. Tünetei a sérülés súlyosságától függően változhatnak, és a kisebb zúzódásoktól a tudatvesztésig terjedhetnek. Néha komolyabbnak tűnhet, mint valójában, azonban alábecsülni sem szabad a súlyosságát.
Minden fejsérülést egészségügyi szakembernek kell kivizsgálnia, különösen, ha a személy zavartnak tűnik. Az eszméletvesztés szükségessé teszi a sürgősségi ellátást.
A sisak viselése bár csökkentheti a sérülés súlyosságát, de nem akadályozza meg az előfordulást!
A térdszalag sérülések a téli sportok kedvelőinek az egyik leggyakoribb sérülése. A gyógyulás felgyorsítása érdekében sok esetben térdrögzítő és fizioterápia javallott, súlyosabb térdszalag sérüléseknél pedig műtétre is szükség lehet.
A szalagszakadás gyakoribb, mint a ficam, bár az utóbbi bármely olyan sportágnál előfordulhat, melynél fennáll az ízület csavarodása, különösen gyengébb vagy már korábban sérült térd esetében.
A rotátor-köpeny sérülések különösen esés vagy ütközés alkalmával fordulnak elő. A fizioterápia sokat segíthet, bár súlyosabb sérüléseknél (pl. rotátor-köpeny szakadás) szükség lehet műtétre.
A test ezen területének gyakori sérülései közé tartozik még a törött kulcscsont és a kificamodott váll. A törött kulcscsont, bár fájdalmas és orvosi ellátást, valamint hevedert igényel, általában a kevésbé súlyos sérülések közé sorolandó. A kificamodott váll esetén mindenképp sürgősségi orvosi ellátás szükséges, és akár sebészeti beavatkozást is igényelhet.
A síelés okozta gerincprobléma nagyon széles skálán mozog, kezdve a kisebb gerincsérülésektől a súlyos törésig, mely gerincműtétet igényel. A gerinc balesetek gyakori oka a magasság hirtelen csökkenése.
A lehető legnagyobb körültekintéssel járj el az ugrásoknál, és vedd fontolóra a hátvédő viselését, amely bizonyos szintű védelmet biztosít.
A hüvelykujj sérüléseket leggyakrabban a hüvelykujj oldalirányú túlfeszítése okozza. Csökkentsd a kockázatot azzal, hogy a síbotot a szíjjal együtt markolod meg, ne hurkold rá a kezedre, mert egy esetleges esés következtében a hüvelykujj sérülését okozhatja.
________________________________________________
Figyelem! Tanácsaink az orvosi vizsgálatot nem helyettesítik.