Jó pár évvel ezelőtt történt elég komoly bokarándulásom hatása sajnos máig érezhető. Ez alapján szeretnék hasznos tanácsokkal szolgálni a megelőzéshez és a rehabilitációhoz. Gyakori balesetről beszélünk, a helytelen kezelés következtében azonban jelentősen elhúzódhat a gyógyulási idő problémát okozva a későbbiekben is. Nem véletlenül mondjuk, hogy egy rándulás sokszor rosszabb egy törésnél.
Jégkorcsolyázás közben történt a sérülésem, egy kisebb ütközés elkerülése végett rosszul mozdultam és ráestem a bokámra. Rögtön éles fájdalom hasított bele és csak segítséggel voltam képes eljutni a jégpálya orvosi ügyeletéhez. Megvizsgáltak és mivel kisebb duzzanatot láttak csak, egyáltalán nem kezeltek. Gyakran történik efféle baleset, sokszor nem veszik túl komolyan. Hazajutni és a csizmát levenni már csak nagyon nehézkesen sikerült, mivel addigra háromszorosára dagadt. Ekkor már a korház volt az egyetlen opció, ahol megröntgenezték és megállapították, hogy II. fokú külső oldali bokaficamom van, részleges szalagszakadással. Kaptam egy gyengébb bokarögzítőt, amely azonban nem tartotta elég stabilan a lábamat. Erős fájdalomcsillapítót írtak fel, valamint a RICE módszert kellett alkalmaznom (pihentetés, hideg borogatást, megemelés, rögzítés).
A sérülés óta érzékenyebb a jobb bokám, évekkel később futás közben is volt egy enyhébb rándulásom, amely hat hét alatt rendbe jött. Ezzel szemben az jégkorcsolyás esésem után a teljes gyógyulás sajnos majdnem három hónapig tartott, jóval tovább, mint egy mezei ficamnál. Ezt elkerülendő, érdemes figyelni pár dologra:
Ügyelj a korcsolyaválasztásra! Sajnos az én korcsolyám eggyel nagyobb méretű volt a kelleténél és bizony ez is hozzájárult az eséshez. Tartsd szem előtt, hogy a jégen, korcsolyát viselve nagyobbat lehet esni, mint például futás közben, és jobban kifordulhat a boka, ezáltal a sérülés is komolyabb. Válassz olyat, ami jól illeszkedik a lábadra és jól tartja a bokát oldalirányban. Kezdőknek ajánlottabbak a hosszabb élű korcsolyák.
Viselj megfelelő bokarögzítőt! Ez nagyon fontos a gyorsabb felépülés érdekében és további balesetek megelőzésében, hiszen a ficam után megnyúlnak a szalagok és jóval könnyebben fordul be újra a boka. Nagyon gyakran előforduló rándulásnál műtétet is szoktak javasolni. Ezt elkerülendő, ne hanyagold el a rögzítő viselését a gyógyulási idő alatt, megelőzésre pedig legyen rajtad bokagumi, főleg sportolás közben!
Tartsd be a pihenőidőt! Itt buknak el a legtöbben, ugyanis kevés embernek van ideje erre a mindennapi kötelességek miatt. Lehet, hogy te magad úgy érzed, hogy neked ez semmiség és elviselhető a járás közbeni fájdalom, ennek ellenére kíméld és csak a nagyon szükséges métereket tedd meg. Sokszor a környezetünk nem érti meg, miért kellene otthon ülni egy rándulással, ha más törött lábbal, gipszben sem teszi. Így sokan továbbra is próbálnak bejárni az órákra, munkahelyre. Aki ezen még nem esett át, nehezen érti meg hogy itt a pihentetés mennyire fontos, pláne ha komolyabb rándulásról van szó. Ha hirtelen újra megterheled a bokádat, hosszú távon többel kötöd be. Előfordulhat a bokaszalag végleges megnyúlása, laza ízület, porckárosodás és újabb sérülések. Nem érdemes mást előtérbe helyezni, a gyógyulás a legfontosabb, ami pihentetés nélkül nehézkes és nagyon elhúzódhat.
Tornáztasd! Nem szabad a ló túloldalára sem átesni. A kezdeti pihentetés után fokozatosan végezz speciális erősítő, stabilizáló és nyújtó gyakorlatokat. Ha nem vagy ebben jártas, fordulj szakemberhez. A gyógytorna sokat segít a felépülésben és a boka mozgástartományának visszanyerésében.
Vedd komolyan! A bokaszalag sérüléseket komolyan kell venni, mert alattomos módon visszatérhet, vagyis ha egyszer megtörtént, nagyobb az esélye egy újabb sérülésnek. Melegíts be edzés előtt, ne fuss egyenetlen talajon és viselj olyan cipőt, amely megfelelően tartja a lábad!
Amellett, hogy futáshoz bokagumit használok, volt szerencsém kipróbálni két komolyabb minőségű bokarögzítőt is. Az egyik a közepesen súlyos rándulásnál használható Sport Boa rögzítő, amelynek önbefűzős rendszere rögtön elnyerte a tetszésem. Ennek köszönhetően meglepően egyszerű a fel- és levétele és nagyon stabilan tartja a bokát. Videót itt találtok róla: https://youtu.be/J-dD4ESfF8A. Az elasztikus kompressziós kötésű Malleo Ligastrap rögzítő enyhébb rándulás esetén vagy a gyógyulás későbbi szakaszában nyújt kényelmes támasztékot a bokának. Nagyon praktikusnak találtam a levehető pántját, amely extra megerősítést biztosít.
Ezeket használva már a legelső balesetnél is jóval gyorsabban gyógyult volna a sérült bokám és valószínűleg az utóhatása is kevésbé érződött volna. Sporttevékenység újrakezdéséhez különösen ajánlom mindkét darabot; tökéletes támasztást nyújtanak a bokának és kényelmes a viseletük, valamint cipőben is lehet őket hordani. Tudva hogy gyenge a bokám és egyre könnyebben előfordulhat hasonló baleset, biztonságban érzem magam, hogy kéznél van mindkét rögzítő.
________________________________________________
Figyelem! Tanácsaink az orvosi vizsgálatot nem helyettesítik.