Három éve Ausztriában, Katschbergen síeltünk barátokkal, amikor a balesetem történt. 15 éve tanultam meg síelni és mivel minden télen jártunk, ekkorra már haladó szinten álltam. Viszont ez alkalommal sajnos már az első nap délutánján sikerült igen szerencsétlenül járnom. Vélhetően beakadt a botom kanyarodásnál, a botba beakasztott kezem pedig megcsavarodott és ráestem.
Ott rögtön egyértelmű volt a nyílt törés a kezemen, a kisujj felőli oldalon. A pályáról a sípálya egészségügyi személyzete szállított le hószánnal, mentőt is ő hívott a pályához és megvárta, amíg megérkeznek. Átadott a mentősöknek, akik a helyszínen rögzítették a karomat, a kabátomat és a pulóveremet pedig levágták.
A mentősök beszállítottak és számlát állítottak ki, amit helyben kellett volna kifizetni, de mivel nem volt ott a bankkártyám és elegendő készpénzem, így utólagosan lett rendezve (30 km kb. 130 euróba került mentővel). A biztosítót azonnal értesítettem, még a műtét előtt, akik elkezdték közben az EU-s kártyámat megigényelni, így az ellátás során ugyanazokat a díjakat kellett fizetnem (illetve a biztosítómnak) mint egy osztrák állampolgárnak. A vizsgálat során angolul folyt a társalgás, mindenki beszélte a nyelvet. Végül közölték a diagnózist: az orsócsontom teljesen eltört elmozdulással, a singcsontom ficamodott átszakítva a bőrömet.
Műtét előtt sajnos elkerültük egymást a barátaimmal, de utána ott voltak az ébredésnél. Az eséstől számítva másfél óra múlva a műtőbe kerültem, Tamswegbe, egy kis helyi kórház traumatológiai, szülészeti és geriátriai részlegére. Akkor még nem annyira fájt a karom, fémmel rögzítették (1 lemez + 8 csavar) és begipszelték hat hétre. A kórházi ellátás magas szintű és jól szervezett volt, mindent biztosítottak (papucs, pizsama, kompressziós harisnya, evőeszközök, telefontöltő), hiszen nincs az ember felkészülve egy váratlan kórházi tartózkodásra. Végül három napot kellett benn töltenem, és hazaindulás előtt a műtét utáni ötödik napra még visszahívtak egy kötéscserére és ellenőrzésre. Ez kb. tíz perc alatt megvolt röntgen vizsgálattal együtt.
Itthon tekintettel a rögzítésre kartartót kellett viselnem és mivel a háromszög kendőtől már a második napon fájt a nyakam, a Scapulis kartartó jelentette a megoldást, amit egyszerűen rám állítottak és kényelmesen tartotta a karomat, nem húzta a nyakam. Sokat jelentett a nagyon puha bőrbarát anyaga, hiszen naponta kb. 16 órát viseltem. Egy kézzel is egyszerűen tudtam levenni, feltenni. Kiegészítésként az elején jégzselét használtam hűtéshez, fájdalomcsillapításhoz. Itthon varratszedésre kellett mennem és kötéscserére időszakosan. Szerencsére rugalmas kötésrögzítőt használtak, amely kényelmesebbé tette a gipszsínt.
Az első két hétben nem volt egyszerű néhány dolog: fürdés, ételek elkészítése (a család és a barátok főztek nekem) és az öltözködés. A baleset télen, februárban történt, nehéz volt megfelelő méretű pulóvert és kabátot találni. Azóta se szeretem a poncsót és az akkor használt pulcsimat se hordtam egy jó ideig.
A tűződrótot a hatodik héten távolították el a gipszsínnel együtt, pár hétig még a Ligaflex Classic csuklórögzítőt hordtam, mivel nagyon fájdalmas volt minden irányba a mozgás. Ennek is az egész napos viselet mellett kényelmes, stabil tartása volt, a bőröm szellőzött benne, így hamar helyrejött a hat hét rögzítést követően. További öt hónapig tartott a teljes rehabilitáció-gyógytorna, ahol különböző eszközöket használtunk, többek között gumiszalagot és kézerősítő labdát.
Mivel a heg a krémek használata mellett sem gyógyult szépen, egy speciális hegkezelésre szolgáló egyedi, az én méretemre készített Cicatrex karharisnya használata mellett döntöttem, ami szintén sokat segített. Ezt egész nap, 24 órán keresztül kellett viselni, kb. kilenc hónapon keresztül. Az anyaga ennek is szellőző, mosható és megfelelő kompressziót biztosított a heg átépülése során. Ezt használtam ismételten, amikor a fémkivétel történt egy év után és egy kellemetlen csomó miatt másfél év után újra, így összesen három alkalommal a műtét után. Ennek köszönhetően ma már csak egy vékony csík emlékeztet a műtét helyére, fél évvel az utolsó műtét után.
A termékeket nagyon szívesen ajánlom másoknak is, minőségi különbséget jelentenek az amúgy is igen kényelmetlen időszak elviselésében. Így szerencsére nem kellett küzdenem nyakfájással és fájdalommal, valamint érzékeny bőrűként nagy előny jelentett, hogy allergiás tüneteket sem tapasztaltam.
Életbiztosításom és a balesetbiztosításom is volt, amelyeknek köszönhetően nekem semmit nem kellett fizetnem, mindent rendezett a biztosítóm. Miután értesítettem őket, azonnal küldték a szükséges nyomtatványokat/nyilatkozatokat. Itthon a kártérítést rövid időn belül kifizették, valamint a levágott ruhadarabokat be kellett mutatni, amelyet szintén térítettek. A téli sportoknál a biztosítás elengedhetetlen és az Európai Egészségbiztosítási Kártyáról is gondoskodni kell. Ha már megtörtént a baj, a megfelelő segédeszközök jelentősen felgyorsíthatják és kényelmesebbé tehetik a gyógyulási időszakot.