A gerinc egy összetett ízület, amely csigolyákból, porckorongokból, izmokból, inakból, porcokból, szalagokból és idegekből áll. A test sokat vár el a háttól: a testtartás megtartását, a mozgások végrehajtását, a gerincvelő védelmét. A «homo erectus» megtanult egyenesen állni, a «homo sapiens» hátfájással fizette meg az árát, ami még ma is kínoz minket. A hátfájás az „évszázad fájdalma”, ahogyan azt a 20. században gyakran leírták, de még az új évezredben is fennáll a probléma.
A gerinc, más néven gerincoszlop a testünk központi pillére. Egyik fő feladata, hogy számos mozgást írányítson, amelyet a törzsünkkel végeznünk kell: hajlítás, nyújtás, forgatás, dőlés. 24 csigolyából áll: 7 nyaki, 12 mellkasi és 5 ágyéki csigolyából, valamint 5 keresztcsonti csigolyából és 3-5 csigolyából, amelyek a farkcsontot alkotják. Mint minden ízületet, a csigolyákat is számos szalag és izom tartja össze. Mindegyiket csigolyaközi porckorong választja el, amely egyfajta párnaként funkcionál: megtámasztja a súlyunkat (és minden súlyt, amit cipelünk) és megvéd a mozdulatainkhoz kapcsolódó ütésektől.
A hátfájás kezelése mindenekelőtt a fájdalom enyhítéséből áll, melyben elsősorban segíthet:
A gyógyulás elősegítésére és a fájdalom tartósságának megelőzésére megfelelő fizioterápia, életmódbeli intézkedések (testsúly- és stresszkontroll, testmozgás), valamint testtartások és mozgások elsajátítása a hát napi gondozására. Néha szükség van a munkahelyi és sporttevékenységek adaptálására. A sebészeti beavatkozás rendkívül ritka.