Hogyan mérjük le helyesen a rögzítő méretét?
2021-11-18
Lehet, hogy nagyon egyszerűnek hangzik, de a megfelelő rögzítőméret kiválasztása nehezebb lehet, mint azt gondolta volna. A megfelelő méretű rögzítő azonban elengedhetetlen mind a rögzítő működéséhez, mind a viselési kényelemhez. Ha a rögzítő túl laza, akkor nem nyújt optimális támaszt, és a rögzítő megereszkedhet. Ha a rögzítő túl szoros, akkor szoríthat, ami természetesen nem túl kényelmes. De veszélyes is lehet, mert korlátozhatja a vérkeringést.
A szaküzletben kérheted a szakember segítségét. De ha online szeretnél rögzítőt vásárolni, ez néha nehezebb. Bár vannak magasan specializált webáruházak, amelyek tanácsokkal szolgálhatnak, a mérést akkor is a vásárlónak kell elvégeznie. Éppen ezért ebben a cikkben számos tippet adunk arra vonatkozóan, hogyan lehet biztos abban, hogy a megfelelő méretű rögzítőt választottad ki.
Rövid válasz: A megfelelő méret eléréséhez gondosan be kell tartani a rögzítő méretvételi utasításait. Használj rugalmas mérőszalagot vagy egy zsinórt, esetleg egy vékony papírcsíkot. A biztonság kedvéért mindig ellenőrizd, hogy a méréseid helyesek-e. Ezután olvasd el a mérettáblázatban, hogy melyik méret a legmegfelelőbb számodra.
Hogy kell mérni?
A gyógyászati boltokban gyakran vászon mérőszalagot használnak. A vászon mérőszalag előnye, hogy könnyen megmérheti vele az ízület méretét, sérülésveszély nélkül. Ha van otthon vászon vagy műanyag mérőszalagod, például egy varrókészletből, akkor a legjobb, ha ezt használod a méretvételhez.
Ha nincs vászon mérőszalagod, ne használj fém mérőszalagot. Nagyon nehéz vele körfogatot mérni. Ezenkívül nagyon éles, ami növeli a sérülés kockázatát a mérés során. Használj helyette egy zsinórt vagy egy vékony papírcsíkot a méret meghatározásához. Ha ezen megjelölöd a pontot, és kiteríted a zsinórt/papírcsíkot az asztalon, akkor le fogod tudni mérni fém mérőszalaggal vagy vonalzóval a hosszát.
A jó mérőeszköz használata mellett nagyon fontos az is, hogy jó helyen vegyük le a méretet, ahogy az a mérettáblázatban meg van jelölve. Gondosan olvasd el és kövesd a méretvételi utasításokat. Mindig írd le a mért értékeket és ismételd meg újra, hogy biztos legyél benne. Bosszantó lenne, ha később derülne ki, hogy nem a megfelelő méretet vásároltad.
Mit kell mérni?
A Thuasne rögzítők dobozán van egy ikon a mérettáblázat mellett, mérési utasításokkal. Még akkor is, ha a rögzítőt webáruházban vásárolod meg, a termékoldalon rendelkezésre áll a mérettáblázat és felhúzási útmutató. Ha hiányzik, hiányos vagy nem egyértelmű, kérjük, keress fel bennünket. A legtöbb rögzítőhöz csak egy mérést kell elvégeznie. A térdrögzítőknél viszont általában térd fölött és alatt is kell méretet venni.
- A derék az a rész, ahol a törzse a legkeskenyebb. A legtöbb ember számára a derék éppen a köldök felett van, de ez nem mindig feltétlenül van így. Tehát mindig törzsének a legkeskenyebb részén vegyen méretet. Kérj valakitől segítséget ennek a méretnek a mérésében, mert nehéz lehet helyesen leolvasni a méretet. Mérd meg úgy, hogy a mérőszalagot a derék köré csavarod, és olvasd le a végek találkozási helyénél. Tartsd a mérőszalagot vízszintesen, különben nagyobb derékmérettel olvashatsz le, mint amekkora valójában. Mérés közben ne húzd meg a mérőszalagot.
- A csípő kerülete a legszélesebb részen mérendő. Csakúgy, mint a derékméretnél, a legjobb, ha valaki megméri, mert különben nagyon nehéz helyesen leolvasni a méretet. Mérés közben ne húzd meg a mérőszalagot.
- A mellkas méretét közvetlenül a hónalj alatt kell mérni. Ez a mellkas legnagyobb méretét jelenti. Mérés közben ne húzd meg a mérőszalagot.
- A nyak kerülete: Tartsd nyugodtan a nyakad, és valaki mérje meg a körméretét. A nyak legkeskenyebb részén mérjen, a legtöbb embernél ez a nyak közepén van. Ügyelj arra, hogy a fejedet egyenesen tartsd. Ha elfordítod a fejd, az ínak feszesebbé válnak, ami növeli a nyak méretét. Mérés közben ne húzd meg a mérőszalagot.
A nyak hosszát a törzs végétől, a szegycsont legmagasabb pontjától az állig mérve határozhatod meg. Tartsd a fejed függőleges helyzetben, és nézz egyenesen előre. Javasoljuk, hogy ezt a méretet más vegye le.
- Az alkar és kéz hossza: Ezt a méretet lehetetlen önállóan lemérni. Azt javasoljuk, hogy, kérj meg mást, mivel két kézre van szükség a mérőszalag megtartásához és végigvezetéséhez. Az alkar hossza a könyök csúcsától kezdődik és a kéz közepénél végződik, ahol az ujjak kezdődnek. Hagyjd, hogy a karod lazán lógjon az oldaladon, amikor ezt a mérést végzik.
- A kar kerülete bicepsznél: Tartsd a karod vízszintesen, és tartsd a könyököd szinte maximális helyzetben. Ez feszessé teszi a bicepszet. Mérd meg a bicepszet a felkar legszélesebb pontján.
- Könyök kerülete: Tartsd a könyököd kissé hajlított helyzetben. Mérd meg a könyökcsont és az alkar távolságát, ahol meg kell mérnie, és tollal vagy ceruzával tegyél ide egy kis jelet. A könyökrögzítőinknél ez általában 8 cm. Mérd meg ezen a ponton az alkar alatti kerületet, ellazított alkar izmokkal. Mérés közben ne húzd meg a mérőszalagot.
- Csukló mérete: A csukló az az ízület, amely összeköti a kart a kézzel. Mérd meg a csukló kerületét közvetlenül a kiálló csontrészek mögött, lásd a fotót. Ez az alkar legkeskenyebb része. Mérés közben ne húzd meg a mérőszalagot.
- Kézszélesség: Helyezz vonalzót vagy mérőszalagot az asztalra, és ellazítva helyezd rá a kezed. Győződj meg arról, hogy a vonalzó / mérőszalag egy szintben van a kéz közepével (azon csontoknál, ahol az ujjak kezdődnek), és hogy a nulla pont az egyik oldalon kezdődik. Ha ez utóbbi nem működik, kivonhatod a két oldal értékét egymásból. Például 10 - 3 = 7 cm a kézszélesség. Ezután olvasd le a vonalzón vagy a mérőszalagon a szélességet. Ne vedd bele a hüvelykujjad a mérésbe, csak a kéz szélessége kell.
- Ujj méret: Mérd meg az ujj végét az utolsó ujjpercen, ahol a köröm véget ér.
- A hüvelykujj szélessége: Mérd meg a hüvelykujj szélső ízületének szélességét (pont a köröm előtt).
- A comb kerülete: Hogy megtudd, hol kell mérni, tapogasd ki a térdkalács tetejét kissé behajlított térddel. Mérd meg innen azt a távolságot, ahol a körméretet le kell venni. Jelöld meg ezt a pontot tollal vagy ceruzával. Általában 15 cm-re kell mérnie a térdkalács felett, de ellenőrizd a biztonság kedvéért a termékadatlapon. Ezen a ponton mérd meg a comb kerületét. Méréskor ügyelj arra, hogy a comb izmai ellazuljanak, és ne húzd meg a mérőszalagot. A legjobb, ha ezt a méretet egy széken ülve mérjük.
- A térd kerülete: Tartsd a térded kissé hajlított helyzetben. Mérd meg a térd kerületét a térdkalács középpontján és a térdhajlat közepén keresztül. Mérés közben ne húzd meg a mérőszalagot.
A térd szélessége könnyen mérhetőnek tűnik, de mivel a térd gömbölyű, ez még mindig nagy kihívást jelenthet. Ez a láb teljes szélességét jelenti a térdkalács középpontjának magasságában. Helyezz egy mérőszalagot vagy vonalzót egy kemény felületre, és tedd rá a lábad. Ellenőrizd, hogy a vonalzó vagy a mérőszalag vízszintes-e, a térdkalács középpontjában van-e, és hogy a 0 pont az egyik oldalon kezdődik. Ha ez utóbbi nem működik, kivonhatod a két oldal méretét egymásból. Például 20 - 3 = 17 cm a térdszélesség. A térdhajlatban a térd sokkal laposabb, ezért ott könnyebben mérhető ez a méret.
- A lábszár kerülete: Hogy megtudd, hol kell mérni, keresd meg a térdkalács közepét kissé behajlított térddel. Mérd meg innen azt a távolságot, ahonnan a körméretet le kell venni. Jelöld meg ezt a pontot tollal vagy ceruzával. Általában 15 cm-re kell mérnie a térdkalács közepe alatt, de ellenőrizd a biztonság kedvéért a termékadatlapon. Ezen a ponton mérd meg a lábszár kerületét. Méréskor ügyelj arra, hogy a lábszár izmok ellazuljanak, és a lábfej 90°-ban álljon. Ne húzd meg a mérőszalagot. A legjobb, ha ezt a méretet egy széken ülve mérjük.
- A boka kerülete: Mérd meg a boka kerületét a kiemelkedő bokacsontok felett. Ez a lábszár legkeskenyebb része. Ehhez ne húzd meg a mérőszalagot.
- A rüszt kerülete: Mérjük meg a rüszt méretét átlósan a bokán és a sarok csúcson keresztül. Ügyelj arra, hogy a lábfejed 90°-ban tartsd. Javasoljuk, hogy ezt a méretet más személy vegye le.
- Cipőméret: A legtöbb ember fejből tudja, hogy pontosan milyen cipőmérete van. Ez a méret különösen fontos talpbetét vásárlásakor. Fontos tudni a cipő méretét, amiben a talpbetétet használni szeretnéd.
Válaszd ki a megfelelő méretet
Ha biztos vagy abban, hogy mindent helyesen mértél, kiválaszthatod a rögzítőt. Ezt egy mérettáblázat alapján tudod megtenni. A mérettáblázat megmutatja, hogy az adott méretek milyen méretű rögzítőnek felelnek meg a legjobban. A rögzítőink méretei a legkisebb mérethez 1-től (vagy XS-től) kezdődnek, és a legnagyobb mérethez gyakran 6-nál vagy 7-nél (vagy XXL-nél) végződnek. A rögzítőinknél a mérettáblázat mindig megtalálható a dobozon. Ha online vásárolod a rögzítőt, akkor a mérettáblázat általában a termék adatlpján található.
Azt javasoljuk, hogy csak olyan eladótól vásárolj rögzítőt, akinek egyértelmű mérettáblázata van. Ellenkező esetben megvan az esélye, hogy a termék nem fog megfelelően illeszkedni, kellemetlen érzést keltve. Ha kétségeid vannak valamelyik rögzítőnk méreteivel kapcsolatban, kérjük, vedd fel velünk a kapcsolatot e-mailben / telefonon, vagy kérj információt személyesen szaküzleteinkben.
Gyakran Ismételt Kérdések
Az ortopéd szakember számára egy rögzítő feladása önmagáért beszél, de a felhasználóknak ez sokkal nehezebb. Ezért veszünk végig az alábbiakban számos olyan kérdést, amely felmerülhet benned a mérés közben.
Pont két méret között vagyok, melyiket válasszam?
Ebben az esetben az a tanácsoljuk, hogy kérj telefonon tanácsot, vagy vetesd le a méretet a rögzítőhöz egy szaküzletben. Néhány rögzítő esetén célszerű kisebb méretet választani, míg más rögzítőnél a nagyobb méret lehet jobb megoldás. Ha egyedül szeretnéd kiválasztani, akkor mindig azt javasoljuk, hogy válaszd a nagyobb méretet az elszorítás elkerülése végett.
Az egyik mért méretemmel nem illek a mérettartományba, melyiket válasszam?
A térdrögzítőket általában két helyen mérik, a lábszáron és a combon. Könnyen lehet, hogy a méretek nem illeszthetők be csak egy méret mérettartományába. Példa erre, ha a lábszár mérete 3-as, a comb 4-es. Ez megnehezíti a megfelelő méret kiválasztását. Ebben az esetben azt tanácsoljuk, hogy kérj telefonon tanácsot, vagy vetesd le a méretet a rögzítőhöz egy szaküzletben. Ha egyedül szeretned kiválasztani, akkor mindig azt javasoljuk, hogy válaszd a nagyobb méretet az elszorítás elkerülése végett. Ellenőrizd azt is, hogy van-e jó alternatíva, hogy jó méretet kapj. Számos rögzítőnk + mérettel is rendelkezik.
Hajlítsam be vagy nyújtsam ki az ízületet?
Ez általában a térdre, a bokára és a könyökre vonatkozik. A körfogat méréseket minden esetben enyhén hajlított helyzetben javasoljuk megtenni. Ezt az izmok megfeszítése nélkül tedd, és ne húzzd meg túl szorosan a mérőszalagot. A legjobb helyzet az ülő helyzet. Ekkor az izmok ellazulnak, és mindent jól el lehet éni.
Lemérhetem saját magam?
Természetesen megmérheted magad, de hogy megkönnyítsük a helyzeted, és a megfelelő méret kiválasztása érdekében mindig javasoljuk, hogy valaki más végezze el a méréseket. Ez megakadályozza a hibákat, és egy másik ember általában jobban el tudja végezni.
Nem kaptál választ a kérdéseidre?
Küldj nekünk e-mailt a szakerto@med-pont.hu címre, hogy segíthessünk!
Néhány utolsó tipp:
- Kérj meg valaki mást: a legtöbb esetben nagyon kellemetlen és néha lehetetlen megmérni saját magunkat. Ezért vetesd le a méreteket valaki mással.
- Ha kétségeid vannak, kérdezd meg az eladót: az eladó, akár online, akár offline, sok tapasztalattal rendelkezik ezekkel a termékekkel kapcsolatban, ezért segíthet a megfelelő méret kiválasztásában.
- Pontosan kövesd a méretvételi utasításokat: a méretvételi utasítások pontosan elmagyarázzák a mérés helyét, hogy megtaláld a megfelelő méretet.
- Ne használj fém mérőszalagot: a barkácsolási munkákhoz használt nem rugalmas mérőszalag nem alkalmas rögzítő méretének levételére. Mivel a mérőszalag nem rugalmas, nagyon nehéz vele helyesen mérni. Használj rugalmas vászon mérőszalagot.